Artykuły

W co inwestować na giełdzie w 2023?

W powszechnym rozumieniu wciąż pokutuje przekonanie, że gwałtowne wzrosty cen dóbr konsumpcyjnych wyhamowują aktywność inwestorów. Chociaż galopująca inflacja ma bardzo negatywne skutki dla budżetu domowego wielu polskich rodzin, świat inwestycji giełdowych kieruje się nieco innymi prawami. Dla osób posiadających oszczędności giełda tym bardziej zyskuje na znaczeniu jako tarcza obronna przed inflacją. Inwestowanie na giełdzie nie przestaje mieć sensu. Jakie instrumenty finansowe warto wybierać w 2023 roku? Jak zwiększyć swoje szanse na wysoką stopę zwrotu?

W co inwestować na giełdzie?

Jedno jest pewne – rok 2023 upłynie na zmaganiu się ze skutkami coraz bardziej odczuwalnego kryzysu. Wszelkie inne czynniki pozostają niezwykle trudne do przewidzenia. Mając to na uwadze, możemy zarekomendować inwestowanie zachowawcze, zgodne z zasadą Warrena Buffetta – „po pierwsze – nie trać pieniędzy”.  Zatem w co warto inwestować w 2023 roku? Jeśli priorytetem pozostaje ochrona realnej wartości pieniądza przy minimalnym zaangażowaniu czasowym, warto pomyśleć o zakupie kilkuletnich obligacji indeksowanych inflacją. Przy założeniu, że nasze państwo nie zbankrutuje, takie podejście gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Inwestor ze sporym kapitałem może mieć pewność, że na obligacjach nie straci. Z drugiej strony, ich rentowność na pewno nie wzbudzi ekscytacji. Jeśli poszukujemy sposobu na większe zyski, akcje pojedynczych spółek na giełdzie prezentują znacznie lepszy potencjał inwestycyjny. Wybór spółek do portfela należy poprzedzić rzetelną analizą fundamentalną, która pozwoli ocenić stan finansów danego przedsiębiorstwa i jego możliwości stabilnego rozwoju w środowisku wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych. Dobrym pomysłem może się okazać inwestowanie w tzw. EFTy, czyli indeksy giełdowe. Sukces naszej inwestycji nie będzie wówczas zależał od wyników jednej spółki, lecz od wielu podmiotów. Rozkład odpowiedzialności skutkuje ograniczeniem ryzyka, a niskie koszty obsługi ETFów stanowią dodatkową rekomendację dla skorzystania z tego instrumentu. Odpowiedź na pytanie, w co inwestować na giełdzie, wymyka się schematom. Personalizacja strategii inwestycyjnej to klucz do sukcesu. Przedstawiliśmy tutaj trzy propozycje na rok 2023, które z jednej strony przynoszą przewidywalne zyski, a z drugiej – pozwalają zminimalizować ryzyko zaksięgowania straty.

W co warto inwestować w 2023 roku – alternatywne instrumenty inwestycyjne

Jeżeli inwestowanie na giełdzie nie wyczerpuje Twoich potrzeb, warto pomyśleć o poszerzeniu możliwości o instrumenty alternatywne. Ochrona kapitału poprzez jego ulokowanie w nieruchomości może być świetną metodą walki z inflacją, przy jednoczesnym czerpaniu regularnych zysków z tytułu wynajmu. Innym instrumentem godnym polecenia jest złoto, które skutecznie odgrywa swoją rolę bezpiecznej przystani dla oszczędności w czasie rynkowej zawieruchy. Zakup fizycznego złota warto rozważać w połączeniu z długim horyzontem czasowym. Krótkie fluktuacje cen na rynku złota nie pozwalają rekomendować tego aktywa jako narzędzia spekulacyjnego. Jednak w długim terminie złoto pozostaje bezkonkurencyjne – chroni kapitał przed inflacją i przynosi wymierne zyski.

Budowa portfela złożonego z wielu dobrze rokujących instrumentów to podstawa bezpiecznej i zyskownej strategii. Inwestowanie na giełdzie w 2023 roku możemy polecić każdemu, komu zależy na ochronie ciężko zarobionych pieniędzy przed gwałtowną utratą ich siły nabywczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.