Artykuły

Prognoza inflacyjna. Czego możemy spodziewać się w Polsce w 2023?

Inflacja kosztów życia ma negatywny wpływ na gospodarkę i często prowadzi do recesji. Wzrost cen podstawowych produktów bardzo mocno dotyka osoby o najniższych dochodach, u których konsumpcja ogranicza się do podstawowych produktów. Publikowane co miesiąc wskaźniki inflacyjne GUS nie napawają optymizmem. Już w tym roku ceny z koszyka dóbr wzrosty o 18% w stosunku do roku poprzedniego. Czego zatem możemy oczekiwać w nadchodzącym roku? Co mówią na ten temat eksperci? Czy inflacja wyhamuje, czy raczej należy nastawić się na dalsze pogorszenie sytuacji ekonomicznej?

Polska inflacja – prognoza inflacji 2023

Polska inflacja została spuszczona ze smyczy w kwietniu 2020 roku. Od tego czasu systematycznie rośnie. Jednak chyba nikt nie spodziewał się tak mocnego przyspieszenia tendencji inflacyjnych, jakiego doświadczyliśmy po wybuchu wojny na Ukrainie. Widać zatem, jak ulotne są wszelkie prognozy na przyszłość. Podstawą do ich wysnuwania są dane historyczne, a same prognozy przyjmują wiele odgórnych założeń. Dlatego wszystko, co tutaj napiszemy, należy traktować z dużą dozą rezerwy. Nikt nie jest w stanie poznać przyszłości na wykresie inwestycyjnym. Podobnie jest z inflacją. Wyjaśnienie jej historycznych mechanizmów przychodzi dużo łatwiej niż formułowanie skutecznych prognoz na przyszłość.

Oficjalna prognoza inflacji 2023 została ujęta w uchwalonym przez rząd planie budżetowym. Ustawa budżetowa zakłada określony poziom wydatków państwowych, które uwzględniają także hipotetyczny poziom przyszłorocznej inflacji. W obecnym projekcie figuruje wartość 10%. Przy obecnej inflacji na poziomie 18% (odczyt z września 2022 roku), taki scenariusz wydaje się nadzwyczaj optymistyczny. Dlaczego inflacja w Polsce 2023 ma wyhamować, skoro sytuacja gospodarcza i geopolityczna nie daje oznak poprawy? Asekuracyjne podejście do przedstawiania negatywnych wizji rozwoju wydarzeń ma psychologiczne uzasadnienie. Niestety, nie pomaga ono w realnym spojrzeniu na rzeczywistość i opracowaniu metod złagodzenia sytuacji.

Inflacja w Polsce 2023 – czy warto wierzyć rządowym scenariuszom?

Głos rozsądku dobiega od niezależnych analityków finansowych, którzy często nie zostawiają suchej nitki na rządowych prognozach. Inflacja w Polsce 2023 ma nikłe szanse wyhamowania. Wpływ wysokich stóp procentowych na spadek inflacji pozostaje rozciągnięty w czasie. Na spadek cen nie mamy co liczyć. Już teraz galopująca inflacja w Polsce prognozy NBP czyni mało wiarygodnymi. Aby nie pozostawiać czytelników bez odpowiedzi, większość analiz eksperckich zakłada przekroczenie 20% inflacji w pierwszym kwartale 2023 roku. Każdemu, kto pragnie zrozumieć mechanizmy inflacyjne, polecamy książkę „Inflacja. Wróg publiczny nr 1”. Wybitny ekonomista Henry Hazzlitt zawarł w niej wciąż aktualne prawdy o inflacji, która drenuje kieszeń milionów Polaków.

Przed inflacją można jednak się obronić. Inwestowanie oszczędności w akcje, obligacje, złoto, czy nieruchomości pomaga zachować siłę nabywczą ciężko zarobionych pieniędzy. Warto maksymalnie wykorzystać dostępne opcje, posiłkując się przy tym wiedzą ekspercką dostępną na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.