Artykuły

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie?

Inwestowanie na GPW jest obarczone większym ryzykiem, niż np. obligacje skarbowe, ale jednocześnie może przynieść duże zyski. Dlatego też wiele osób jest zainteresowanych tą formą pomnażania majątku. Jak zacząć na giełdzie? Zobacz nasz krótki poradnik.

Jak inwestować na giełdzie? Wiedza to podstawa

Inwestowanie na giełdzie nie jest łatwe. Dużym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające przygodę z giełdą jest brak wiedzy na temat podstawowych zasad jej funkcjonowania. Dlatego, zanim przejdziesz do kupowania akcji, poświęć czas na zdobycie przynajmniej ogólnej wiedzy o obrocie akcjami. Poczytaj zatem o bessie, hossie, cyklach koniunkturalnych, zasadach sprzedaży i kupna akcji. Dowiedz się też, czym jest fixing, a także czym różni się zlecenie PKC od zlecenia z limitem ceny. Informacje na ten temat znajdziesz w materiałach i książkach przeznaczonych dla początkujących inwestorów, a także na profesjonalnych serwisach giełdowych.

Już wstępna lektura książek da Ci wiedzę na temat tego, że podjęcie decyzji o zakupie konkretnych akcji w danym momencie może wynikać z dwóch różnych podejść. Pierwsze to analiza techniczna, która polega na analizowaniu wykresów oraz prognozowaniu kursu akcji na podstawie historycznych poziomów cen. Pomaga ona dowiedzieć się więcej na temat krótko- i długoterminowych trendów i na tej podstawie wybrać odpowiedni czas na inwestycję.

Drugie podejście to natomiast analiza fundamentalna. Polega ona na prognozowaniu przyszłego kursu akcji w oparciu m.in. o ocenę sytuacji gospodarczej w poszczególnych branżach, kondycji finansowej, planów spółki i innych czynników, które wpływają na ogólny klimat ekonomiczny. Technika ta pozwala dokonać oceny ogólnej i na tej podstawie wybrać spółki, które mają solidne podstawy. Skupia się na odpowiedzi na pytanie, czy warto zainwestować w daną spółkę, w przeciwieństwie do analizy technicznej, która podpowiada, kiedy warto to zrobić. To, którą metodę wybierzesz, zależy od Twoich preferencji. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest jednak podejście łączące w sobie oba te rodzaje.

Sprawdź się bez ryzyka w grze giełdowej

Zanim rozpoczniesz właściwe inwestowanie na GPW, wcześniej potrenuj na giełdzie wirtualnej. To dobry sposób na to, aby przekonać się, jak kupować akcje, bez ryzyka ewentualnej utraty realnych pieniędzy. W sieci znajdziesz kilka profesjonalnych serwisów, które pozwolą Ci zainwestować kilkanaście tysięcy złotych „wirtualnych” w dowolnie wybrane akcje. W portalu możesz śledzić na bieżąco zmianę wartości portfela inwestycyjnego i porównywać uzyskane wyniki z innymi uczestnikami gry. Wirtualna gra to dobry sposób na sprawdzenie swej wiedzy i umiejętności oraz zdobycie cennego doświadczenia bez ponoszenia ryzyka.

Alternatywą dla gier wirtualnych może być bezpłatne otworzenie rachunku demo na platformie transakcyjnej, np. XTB. To również dobry sposób na przetestowanie swych umiejętności bez ryzykowania prawdziwymi pieniędzmi. W zależności od platformy otrzymujesz na start określoną kwotę, np. 10000 zł, którą możesz obracać przez określony czas (zazwyczaj miesiąc). To wystarczająco długo, by przetestować możliwości platformy i sprawdzić się w inwestowaniu.

Giełda – jak inwestować? Załóż rachunek maklerski

Kiedy już zdobędziesz podstawową wiedzę na temat funkcjonowania giełdy i tego, jak inwestować na giełdzie, załóż rachunek maklerski, zwany też rachunkiem inwestycyjnym bądź brokerskim. To konto, na którym zapisywane są informacje dotyczące posiadanych przez Ciebie akcji oraz dokonanych transakcji. Rachunek pozwoli Ci na samodzielne kupowanie i sprzedawanie akcji oraz innych papierów wartościowych notowanych na GPW w Warszawie.

Po założeniu konta przelej na nie określoną kwotę pieniędzy. Następnie możesz utworzyć zlecenie, określając spółkę, której akcje chcesz nabyć, ich ilość, a także cenę, którą jesteś gotów za nie zapłacić. Rachunek umożliwia też ustawianie dodatkowych parametrów, np. okresu ważności zlecenia (czy ma ono wygasać w konkretnym dniu albo wraz z zamknięciem sesji na giełdzie), podzielenia zlecenia na części bądź realizacji w całości itp.

Wybierając rachunek inwestycyjny, zwróć uwagę na kilka parametrów, np. kwotę rocznej opłaty za prowadzenie rachunku i za przelew na inne konto oraz koszt prowizji od zleceń za sprzedaż i zakup akcji przez internet. Istotna jest też kwestia tego, czy rachunek brokerski oferuje dostęp do serwisu informacyjnego z opiniami i analiz ekspertów, jak również czy zapewnia dostęp do platformy pozwalający na śledzenie oraz wykonywanie transakcji w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.