Blog, Porady

5 zasad, które musisz znać inwestując na giełdzie

Inwestowanie to sztuka odnalezienia się w meandrach rynkowych, gdzie na każdym rogu czekają liczne pułapki zastawione na nasze pieniądze. Aby uniknąć dotkliwych strat na początku giełdowej drogi, warto wdrożyć w życie kilka ważnych zasad, wypracowanych w ciągu wielu lat zmagań inwestorów. Przedstawiamy dzisiaj 5 filarów przemyślanej strategii inwestycyjnej, dzięki którym Twoje decyzje zakupowe zyskają na skuteczności.

1. Inwestowanie na GPW zacznij od zdobycia wiedzy

Często najbardziej oczywiste rzeczy są też najczęściej pomijanymi. Dlatego warto przypomnieć, że inwestowanie na GPW to nie typowanie „na chybił trafił”. Właściwe przygotowanie merytoryczne stawia inwestora na wygranej pozycji. Naukę, jak grać na giełdzie, warto osadzić na sprawdzonej wiedzy. Pamiętajmy jednak, że zbytnie wydłużenie procesu edukacji teoretycznej również niczemu nie służy. Aby skrócić czas potrzebny na zapoznanie się z zasadami obrotu papierami wartościowymi, mądrym pomysłem okazuje się korzystanie z wiedzy innych. Serwis https://notowaniagpw.pl/ powstał po to, aby służyć inwestorom na każdym stopniu zaawansowania. Edukacja nigdy się nie kończy. Jednak stopa zwrotu z inwestycji w dobry kurs lub książkę szybko przekracza najśmielsze oczekiwania.

2. Jak grać na giełdzie – wykorzystuj aktualne trendy!

Próba wyłapania dołków i szczytów cenowych bardzo rzadko zwieńczona jest sukcesem. Nawet fundusze inwestycyjne mają z tym spory problem. Wyniki finansowe popularnych TFI pokazują, jak trudno jest wybitnym ekspertom przewidywać, co zdarzy się na rynku akcji. Skoro wielu z nich nie potrafi przebić indeksowego benchmarku, początkujący inwestorzy również nie powinni łudzić się, że uda im się zbliżyć do tego wyniku. Dlatego wizje kolosalnych zysków po wytypowaniu cenowego dołka warto zastąpić inwestowaniem w ustabilizowanym trendzie, kiedy ceny zachowują się dużo bardziej przewidywalnie.

3. Poznaj zasady inwestowania na giełdzie i metody wyceny akcji – analiza techniczna i fundamentalna

Odwieczny spór między zwolennikami jednej lub drugiej zasady inwestowania na giełdzie ma niekiedy kuriozalny wymiar. Nie można jednak odmówić sensowności wielu wniosków każdej z tych analiz. Zarówno analiza techniczna, jak i fundamentalna mają swoje racje. Złoty środek jak zawsze leży gdzieś pośrodku. Warto czerpać pełnymi garściami z obu metod wyceny akcji, które różnymi drogami kierują się w stronę jednego celu.

4. Inwestowanie na GPW – emocje zostaw za sobą

Jeśli ciężko zarobione pieniądze wkładamy na giełdę, trudno nie wiązać z tym żadnych emocji. Jednak aby Twoje decyzje inwestycyjne miały jakikolwiek związek z logiką, musisz nauczyć się oddzielać spekulacyjną gorączkę od świadomej, bazującej na faktach strategii. Notowanie akcji GPW nigdy nie będzie Ci obojętne. Jednak jeśli wypracujesz własną metodę działania, ograniczysz wpływ emocji na podejmowane decyzje. To fundament sukcesu, szczególnie na początku obecności na rynku akcji.

5. Zbuduj własną strategię i nie zmieniaj jej zbyt często

Nasza ostatnia zasada inwestowania na giełdzie stanowi rozwinięcie poprzedniej. Korzystaj z wiedzy dostępnej w profesjonalnych serwisach, która pomoże Ci zbudować strategię dostosowaną do własnych oczekiwań i możliwości. Nigdy nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz stracić. Odrób pracę domową podczas analizy spółek, a następnie znajdź dobry moment zakupu ich akcji. Rozważ negatywne scenariusze i wypracuj sobie procedury postępowania. Ustal pułap zarobków, przy których mówisz sobie „wystarczy” i księgujesz wypracowane zyski.

Jeśli wdrożysz opisane tu zasady, inwestowanie na GPW zostanie pozbawione aury tajemniczości i przekształci się w przewidywalny proces. Efekty rozważnego podejścia do inwestowania szybko będą widoczne na koncie maklerskim, stając się odporne na rynkowe zawieruchy i stadne emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.